Włoski dla początkujących – przewodnik

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

włoski dla początkujących

Ten wpis jest skierowany głównie do osób, które uczą się samodzielnie w domu, bez pomocy lektora; ale mam nadzieję, że przyda się wszystkim! Jest tutaj poruszonych kilka kwestii, ale tak naprawdę to cały blog jest pisany, można powiedzieć, w formie poradnika. Porady językowe podpinam pod dział -> Coaching językowy. Znajdziecie tu krótkie wpisy, m.in. o tym jak uczyć się mówić, jak uczyć się słówek, jakie są style uczenia się, co to jest immersja językowa, jak przygotować się do matury i egzaminów na certyfikaty, czego słucha się we włoskim radio czy gdzie można oglądać włoskie filmy. 

Jeśli czegoś Wam brakuje w tym wpisie, macie jeszcze jakieś pytania, dajcie o tym znać w komentarzu pod postem z tym poradnikiem na facebook. A ja, postaram się dopisać tutaj odpowiedź ;)

# motywacja (7)

TAK.

# motywacja (2)

Nie, nie jest. Albo tylko na początku. Może nie jest tak straszny jak chiński czy nawet francuski. Wiele osób twierdzi, że jest trudniejszy od angielskiego. Nie piszę tego, aby Was zniechęcić, a raczej po to, abyście się nie zniechęcali przy pierwszych trudnościach. Już na początku skutecznie mogą Was zdemotywować rodzajniki i przyimki ( zaimki też są niczego sobie). Potem Passato Prossimo … niby łatwe, ale nie macie już sił do wybierania avere czy essere? Nie mówiąc o Congiuntivo na dalszym etapie. Nie są to zagadnienia straszne, trudne do przyswojenia, są po prostu „mniej łatwe” od innych ;)

Ja zawsze przyjmuję takie założenie, że skoro choć jedna osoba potrafiła się tego nauczyć, to przecież ja tez mogę ! Podsumowując, moim zdaniem włoski ani nie jest szczególnie łatwy ani szczególnie trudny.

15966125_1383640958325949_7135924862539619542_n

# motywacja (8)

Podobieństwo do realnych osób i zdarzeń jest przypadkowe ;)

1

2

3

4

# motywacja

Na samym początku zazwyczaj nie ma z nią problemu ( z tą motywacją). Wszystko nas cieszy, wszystko jest cudowne! Włoski jest taki piękny i taki prosty! Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że wcale nie jest taki prosty … rodzajniki, przyimki, avere czy essere? Nawet jeśli wszystko idzie jak po maśle, to z czasem pojawia się małe wypalenie. Ale nie martwcie się! Ja podczas swojej 10-letniej nauki języka włoskiego miałam wiele razy takie spadki chęci do nauki, natrafiałam na trudne dla mnie zagadnienia a odpowiedzi na pytania nie pojawiały się za pstryknięciem palców. 

Teraz wypadałoby, żeby napisać coś w stylu ” 10 sposobów na motywację do nauki” …  :roll: Nie wiem, jak to wygląda u Was, ale mnie te wszystkie złote myśli jakoś nie popychają do działania. Zazwyczaj jest tak, że ( zupełnie niespodziewanie) doznaję jakiegoś olśnienia, nagle jakieś zdjęcie, artykuł, wydarzenie tak mocno mnie zainspirują, że mogłabym uczyć się włoskiego od rana do nocy… Wiecie, co chcę powiedzieć? Każdy musi znaleźć tę motywację w sobie. Jeśli ostatnio nie masz ochoty na naukę włoskiego, po prostu przestań się go uczyć, zrób sobie przerwę. Poza tym, kto powiedział, że zawsze musi się nam tak samo chcieć…czasami po prostu się nie chce  :roll:

nauka włoskiego

# motywacja (3)

Wiadomo, jeśli zaczynamy od zera, to każdy będzie dobry ( no może poza słownikami obrazkowymi ze specjalistycznym słownictwem, w stylu „budowa owocu jabłka” albo „budowa radio- części pierwsze”). Ja swoje początki przebrnęłam ze słownikiem wydawnictwa językowego Aneks oraz wydawnictwa HaraldG. Z punktu widzenia osoby wchodzącej w poziom średnio -zaawansowany są one zdecydowanie zbyt ubogie w hasła. Generalnie najczęściej polecane słowniki to te, z wydawnictwa Wiedza Powszechna albo PWN. Jeśli chodzi o słowniki w wersji elektronicznej to na początek da radę Pons, dużo lepszy jest Glosbe. Więcej na ten temat pisałam tutaj -> Jak wybrać słownik?

# motywacja (4)

Ponieważ ten wpis przeznaczony jest głównie dla osób uczących się samodzielnie w domu, na pewno nie będę Wam polecać żadnego podręcznika, typu „Progetto Italiano”. Podręczniki takie są napisane w języku włoskim i są przeznaczone do pracy z nauczycielem. W Waszym przypadku, nie ma najmniejszego sensu ich kupować. Z czego się uczyć? Ze wszystkiego, z czego jesteście w stanie przyswoić jakąkolwiek wiedzę. A przechodząc do konkretów… Jeśli chodzi o gramatykę to Waszym podręcznikiem bazowym może być Repetytorium gramatyczne z ćwiczeniami dla początkujących i zaawansowanych, wydawnictwa Edgard. Dosłownie każde zdanie tam, przetłumaczone jest na język polski. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i opiera się na licznych przykładach. Również na dalszych etapach nauki z pewnością będzie bardzo pomocna. Jeśli chodzi o słownictwo, to poleciłabym Wam po prostu samouczek, np. Włoski w 4 tygodnie, etap I, wydawnictwo Rea. Samouczki, jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do samodzielnej nauki, czyli dla Was :) Ponieważ uczycie się sami i nie macie nauczyciela, który prowadziłby Was, taki samouczek jest niezbędny. Instrukcja użycia jest prosta, książka jest podzielona na lekcje, macie tekst włoski, tekst polski, nagranie lektora, komentarz gramatyczny, ćwiczenia i słowniczek. Na początek naprawdę wystarczy! Oczywiście na wyższym poziomie będziecie korzystać z książek napisanych po włosku, a słownictwo czerpać głównie z włoskich gazet, telewizji, książek itd. 

Chyba wiele osób popełnia ten błąd, że na początku w ogóle nie uczy się mówić, nie uczy się na głos. Nauka opiera się tylko o wkuwanie słówek i rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych…a potem okazuje się, że po roku nauki nie potrafimy powiedzieć 5 zdań o sobie, nie mówiąc o prostej konwersacji z Włochem. Jak tego unikać? Pisałam o tym we wpisie-> Jak zacząć mówić po włosku? A tutaj znajdziecie 4 ćwiczenia na „rozgadanie się”->Jak zacząć mówić? – trening mówienia.

Inne pozycje, z których korzystałam i które polecam:

 • Parla e Scrivi, E. Jafrancesco ( Całościowo gramatyka i garść słownictwa, bardzo dużo ćwiczeń, do których klucz znajdziecie na naszej grupie. Książka jest napisana po włosku, myślę, że można do niej sięgnąć po około 7 miesiącach nauki).

 

 • Włoski w 4 tygodnie, etap 2., wyd. Rea ( kontynuacja części 1., dla średnio-zaawansowanych)

 

 • Repetytorium leksykalno-tematyczne, wyd. Edgard ( słownictwo z ćwiczeniami)

 

 • Włoska gramatyka obrazkowa, wyd. Pons ( dla wzrokowców)

 

 • Włoski w tłumaczeniach 1, wyd. Preston Publishing

 

 • Gramatyka języka włoskiego, Bruno Storni

 

 • Italiano per giuristi, wyd. Alma Edizioni ( to już dla bardziej zaawansowanych, język włoski prawniczy; generalnie polecam wszystkie książki tego wydawnictwa)

 

Linki do innych podręczników, książki w pdf -> znajdziecie na naszej grupie.

# motywacja (9)

Z tym raczej nie powinniście mieć problemu. Wszyscy zgodnie twierdzą, że wymowa jest łatwa dla Polaków. Po plik z podstawowymi zasadami wymowy włoskiej, znowu odsyłam na naszą grupę. Większość słowników online daje możliwość odsłuchania wymowy ( np. PONS). Najbardziej profesjonalnym słownikiem, gdzie możecie usłyszeć, jak dane słówko wymawiają Włosi z różnych regionów Italii jest słownik FORVO. Jak uczyć się wymowy? -> jak najwięcej otaczać się językiem, słuchać i powtarzać, czytać dialogi włoskie równocześnie z nagraniem lektora.

# motywacja (5)

Naprawdę Wam zazdroszczę…kiedy ja zaczynałam się uczyć, nie było tak fajnych, ciekawych blogów językowych! Na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważyłam, pojawiło się tych stron całkiem sporo, zarówno tych do nauki języka włoskiego jak i blogów podróżniczych o Włoszech. Listę tych drugich znajdziecie tutaj

Blogów o nauce języka włoskiego jest kilka ( tych, które znam). Włoskielove to dzieło Natalii z Wrocławia, pisze o języku i chyba najwięcej o kulturze Włoch, miejsce fantastyczne dla średnio-zaawansowanych, niekoniecznie dla zaczynających od zera. Ale niewątpliwie warto tam zaglądać! Jakub, magister historii z Pabianic pisze o języku włoskim na blogu Italia nel cuore. Kuba jest znany z tego, że ma najlepsze materiały do nauki, które też udostępnia na naszej grupie <3 Z kolei na blogu Włoski Online, Alicja pisze na temat różnych zagadnień gramatycznych. Ćwiczenia gramatyczne w formie pdf do ściągnięcia, znajdziecie na blogu Studia, parla, ama. Blog Kawacaffè  jest pisany przez Kasię i Alfonso, po polsku i po włosku. Ania z Café z poliglotką jest natomiast autorką ciekawych map myśli z włoskimi słówkami.

Ach, zapomniałabym o Nas  Trener języka włoskiego   :oops:

# motywacja (10)

Tak, myślę, że na pierwszym etapie nauki języka zeszyt jest bardzo ważny. Później to już kwestia indywidualna ;) Nie będę się tu na ten temat specjalnie rozpisywać, bo Jakub z bloga Italia nel cuore już to uczynił. Jego artykuł znajdziecie tutaj.

# motywacja (6)

Macie do dyspozycji blogi językowe i podróżnicze, włoskie strony do nauki języka włoskiego, vlogi, fan page. Kupiliście bazowe książki, z których będziecie się uczyć i słowniki ( macie do dyspozycji wersje papierowe i elektroniczne). fora internetowe… Nie może się nie udać! :D Na koniec jeszcze, lista przydatnych linków ->

 • Na naszym profilu facebook Trener języka włoskiego, znajdziecie graficzne plansze do nauki języka włoskiego z odmianą czasowników nieregularnych, koniugacjami w różnych czasach i trybach, związkami wyrazowymi, przyimkami, słownictwem z zakresu biznesowego i prawniczego języka włoskiego a także włoski słownik obrazkowy.
 • Nie jesteście pewni, jak odmienić dany czasownik? Ten koniugator może się przydać na każdym etapie nauki.

 

 • Odpowiedzi na pytania „Jak … ?” znajdziecie w zakładce -> Coaching językowy.
 • Gramatyka jest opisywana i wyjaśniana w dziale -> Gramatyka. Wpisy, które już powstały, dotyczą m.in. przyimków, czasowników (anadre/ venire, essere/stare) czy idiomów. Najbliższe artykuły będą poświęcone Congiuntivo, z poziomu B1/B2.
 • Artykuły dotyczące włoskiego słownictwa, znajdziecie w zakładce -> Leksyka. Staram się, aby był to zakres słówek, który rzadko pojawia się w tradycyjnych repetytoriach
 • Trener języka włoskiego jest jedynym miejscem w sieci, gdzie publikowane są treści z zakresu włoskiego języka prawniczego, artykuły na ten temat znajdziecie tutaj

 

 • Artykuły dot. włoskiej kultury znajdziecie tutaj. Podróże po Włoszech są tak pięknie i wyczerpująco opisywane na innych blogach, że nie ma sensu, żebym i ja się tym zajmowała. Listę blogów podróżniczych o Włoszech znajdziecie tutaj
 • Całkiem niedawno powstała nasza GRUPA UCZYMY SIĘ WŁOSKIEGO! Jest Nas już ponad 1 tys :) Jest to FORUM dla każdego, kto uczy się włoskiego. Jeśli macie jakieś pytanie, nie możecie poradzić sobie z jakimś zadaniem gramatycznym, szukacie opinii i porad od innych to jest to właśnie miejsce dla Was. Formuła strony fan page nie pozwala na udostępnianie plików na tablicy. I właśnie na naszym forum publikowane są te pliki i materiały do naukirównież mojego autorstwa.
 • Gdzie szukać książek do nauki? Te informacje znajdziesz w tym wpisie.
 • Włoskiego radio, możesz słuchać właściwie od samego początku, nawet jeśli jeszcze niewiele/ nic nie rozumiesz. Osłuchasz się z włoską wymową, akcentem, melodią języka i zaczniesz mimowolnie wyłapywać i zapamiętywać nowe słówka. Oto, co możesz znaleźć w sieci->
 1. Radio Italia ( tylko włoska muzyka)
 2. Radio Subasio
 3. Radio KIssKiss
 4. Radio RTL

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2017-03-26 201730

 

 • Możesz również zacząć oglądać bajki dla najmłodszych ;) Te najprostsze to m.in.
 1. Pocoyo
 2. Peppa Pig
 3. Calimero
 4. La casa delle api

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2017-03-26 202913

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę Wam się przyda ;) Nauka języka obcego to oczywiście bardzo szeroki temat i na pewno nie zostało tu powiedziane wszystko, ale mam nadzieję, że te najważniejsze rzeczy. Podobny wpis może powstać dla osób średnio – zaawansowanych i zaawansowanych, jeśli tylko takie będzie Wasze życzenie. Pozdrawiam i do zobaczenia!

,,,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×