13 narzędzi on-line, które ułatwią Ci naukę włoskiego

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Często, szczególnie na dalszych etapach nauki języka włoskiego popularne narzędzia, z którymi pracujemy od dawna, nie wystarczają. Jak poradzić sobie bez pomocy tłumacza czy lektora? Gdzie szukać specjalistycznego słownictwa i jak sprawdzać czy konstrukcja naszego włoskiego zdania jest poprawna? Gdzie pytać? Mam nadzieję, że te narzędzia pomogą Wam w odpowiedzi na te pytania i przeniosą Wasz włoski na wyższy poziom.

narzędzia do nauki włoskiego

Glosbe 

Jeden z lepszych słowników włosko – polskich online. Pewnie większość z Was na samym początku korzysta ze słownika Pons, niestety na dalszym etapie jest on zdecydowanie zbyt ubogi w hasła. W Glosbe po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego słówka, wyświetlą Ci się różne jego znaczenia, będziesz mógł odsłuchać jak brzmi poprawna wymowa i co zasługuje na duży plus – zobaczysz jak szukane słowo funkcjonuje w przykładowych kontekstach.

Wordreference.com

Jest to kolejny słownik, tym razem włosko – angielski, również z poprawną wymową szukanego słówka i koniugatorem (możesz tu szukać odmiany czasowników). Dlaczego trafił do tego zestawienia? Moim zdaniem, największą zaletą tego serwisu jest forum językowe, gdzie członkowie zadają pytania m.in. dotyczące tłumaczenia, użycia i znaczenia słówek.

Treccani

Treccani.it to skarbnica wiedzy, dla osób, które znają już podstawy języka włoskiego. Macie tutaj do dyspozycji encyklopedię, słownik synonimów, słownik języka włoskiego i wiele innych materiałów dot. języka, kultury czy szeroko pojętej nauki.

Google

google

O tym, jak można wykorzystywać wyszukiwarkę do zdobywania informacji i do nauki języka włoskiego z pewnością można by napisać książkę. Ja w tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na jeden aspekt, dot. osób średnio – zaawansowanych i zaawansowanych. Na tym etapie znajomości języka produkujemy już własne teksty po włosku, prowadzimy korespondencję z rodowitymi użytkownikami języka włoskiego i w inny sposób pracujemy z tym językiem. Jeśli nie mamy możliwości, aby skorzystać z usług tłumaczy pozostaje nam samemu dojść do tego, jak poprawnie skonstruować zdanie w obcym języku. W tym celu możemy posłużyć się wyszukiwarką.

Jeśli przykładowo, nie wiemy z jakim przyimkiem połączyć wyrażenie vale la pena, wpisujemy to wyrażenie w google i wyszukiwarka sama podpowiada nam ciąg dalszy, np. vale la pena di vivere. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni konkretnej konstrukcji zdań, znowu wpisujemy ją w wyszukiwarkę i sprawdzamy na wyświetlonych stronach włoskich, czy takie frazy występują i są używane

Wikipedia

wiki

Takich słówek jak Trybunał Konstytucyjny (Corte Costituzionale), umowa o dzieło (contratto d’opera) czy instrument finansowy (strumenti finanziari) możecie nie znaleźć w ogólnym słowniku włosko – polskim. Albo możecie zakupić leksykon ze specjalistycznym słownictwem z danej dziedziny albo skorzystać z możliwości Wikipedii …

Przykładowo, szukamy włoskiego odpowiednika słówka umowa o pracę. Wpisujemy w wyszukiwarce  ”wikipedia umowa o pracę” , otwieramy encyklopedię. Następnie schodzimy w dół i szukamy po lewej stronie opcji „w innych językach” -> Italiano. Klikamy. Otwiera nam się włoska wersja Wikipedii z hasłem Contratto di lavoro. Gotowe!

 

Italian -Verbs.com

Koniugator, który przyda się na każdym etapie nauki włoskiego. Po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnego czasownika, dostajemy go odmienionego w każdym czasie i w każdym trybie. Perfetto!

Dizionario de Mauro

Czytacie jakiś artykuł na włoskim portalu, natrafiacie na nieznane słówko, polsko – włoskie słowniki nie dają rady. W takiej sytuacji możemy posłużyć się słownikiem języka włoskiego Vocabolario della lingua italiana, gdzie nie mamy polskich odpowiedników, a włoskie definicje i różne znaczenia szukanego słowa. Jest to więc propozycja dla osób, które posiadają już pewien zakres słownictwa.

Forvo.com

Listę słowników z włoską wymową znajdziecie na naszej fp Trener języka włoskiego tutaj. Dlaczego Forvo zasługuje na wyróżnienie w tym zestawieniu? Bardzo fajną opcją jest to, że mamy możliwość odsłuchania danego słówka, wymawianego przez Włochów z różnych regionów Italii. Warto wypróbować!

Accademia della Crusca

Celem działalności Akademii jest przestrzeganie czystości języka oraz dbanie o poprawność języka włoskiego. Coś pięknego :D Znajdziecie tu informacje o nowych słówkach jakie pojawiły się w użyciu, odpowiedzi na najczęstsze pytania czytelników, materiały do nauki, też krótkie wykłady video. Najlepiej sami poszperajcie -> Akademia na Facebook, strona internetowa ( w języku włoskim i angielskim). Polecam dla osób średnio- zaawansowanych i zaawansowanych.

Zanichelli

Zanichelli Aula di Lingue -> Znajdziecie tu m.in. objaśnienia ( po włosku) zagadnień gramatycznych, takich jak preposizioni czy articoli z licznymi przykładami ale też, na przykład zastosowanie verbi pronominali. Pod wpisem znajdziecie komentarze z wątpliwościami czytelników i wyjaśnieniami autora posta. Ja często tu zaglądam :)

Reverso context

Tę stronę odkryłam całkiem niedawno. Jest to całkiem dobre narzędzie zarówno do tłumaczenia pojedynczych słówek, jak i całych zwrotów a nawet zdań. Kiedy wpiszecie szukane słówko w wyszukiwarkę, dostaniecie nie tylko jego znaczenie ale również wiele przykładowych zdań z jego użyciem. Naprawdę polecam!

Quag

Jedna z czytelniczek udostępniła ten serwis na naszej grupie. Ja wcześniej nie znałam tej stronki i nie korzystałam z niej, ale wydaje się całkiem ciekawym miejscem. Ania pisze: 

Ciao!
Jeśli Ktoś ma ochotę poklikać sobie z Włochami i mieć kontakt z żywym, zwyczajnym językiem polecam założenie konta na Quag. Mam takie.
Czytam, czasem publikuję, mniej dyskutuję, bo mój włoski jest zbyt słaby (jeszcze).

Forum językowe

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o naszej grupie na facebook. Właśnie tutaj możecie zadać każde pytanie, dot. nauki języka włoskiego i wszystkiego co związane z Italią, opublikować swój link/ swojego posta i co ważne, pobrać materiały do nauki, w zakładce Pliki

Mam nadzieję, że powyższe linki przydadzą Wam się, a jeśli korzystacie z jeszcze innych pomocnych narzędzi, podzielcie się z nami! Grazie ;)

,,,
2 comments on “13 narzędzi on-line, które ułatwią Ci naukę włoskiego
  1. Wikipedia to jest to! wielokrotnie z niej korzystałam właśnie w taki sposób :) np. nie wiedziałam jak dana postać z mitologii nazywa się po włosku, albo jak nazywa się miejscowość, z której pochodziła.
    To takie dość specyficzne słówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×